Od 15 do 23 września we włoskim Lido di Jesolo rozegrane zostały Mistrzostwa Świata Kadetów i Juniorów w Kickboxingu WAKO. World Association of Kickboxing Organizations to największa międzynarodowa organizacja kickboxingu, założona w 1976 roku. Jest członkiem m.in. Światowej Agencji Antydopingowej, Olimpijskiej Rady Azji oraz Sport Accord. Organizacja posiada pięć oddziałów: WAKO Europe, WAKO Panamerican, WAKO Asia, WAKO Oceania oraz WAKO Africa, które organizują i sankcjonują wiele cyklicznych zawodów, takich jak mistrzostwa danego kontynentu czy kraju. Największymi zawodami są  Mistrzostwa Świata. Aktualnie WAKO zrzesza ponad 120 krajów, w tym Polskę (Polski Związek Kickboxingu).

Do rywalizacji o medale przystąpiło ponad dwa tysiące zawodniczek i zawodników z 65 krajów z całego świata. Rozegrane zostały 251 konkurencje z podziałem na kategorie wiekowe oraz wagowe w 7 formułach (formy przy muzyce, Pointfighting, Kick Light, Light Contact, Full Contact, Low Kick, K-1 Rules)

Wśród stu dwunastu reprezentantów Polski znalazła się jedyna płocczanka – Agata Fijałkowska.

Agata to tegoroczna absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego w Płocku. Swoją przygodę ze sportami walki rozpoczęła dwa i pół roku temu w Uczniowskim Klubie Sportowym Sanda Płock. Po pól roku regularnych treningów, wspólnie z trenerem Piotrem Paśnikiem, podjęto decyzję o pierwszym starcie w zawodach. Zdobycie srebrnego medalu utwierdziło Agatę w przekonaniu, iż kickboxing to sport, który chce uprawiać na poważnie. Rok 2018  był dla płocczanki bardzo udany. Po drodze do powołania do Kadry Polski zdobyła srebrne medale Mistrzostw Polski w Kick Light i  Full Contact oraz złoty medal Mistrzostw Polski w K-1 Rules oraz w formule Low kick.  Ostateczna decyzja o powołaniu Agaty do pierwszego składu Reprezentacji Kadry Narodowej na Mistrzostwa Świata zapadła po zdobyciu przez nią Pucharu Polski w K-1 Rules w Bałtowie.

Na Mistrzostwach Świata we Włoszech Agata wystartowała w  formule K1 w kategorii Junior Starszy do 60 kg, w której zostały sklasyfikowane 4 zawodniczki, reprezentantka Brazylii, Bułgarii, Rosji oraz Polski. K-1 to najtwardsza formuła kickboxingu, w której dozwolone są wszystkie kopnięcia, techniki ręczne a także uderzenia kolanami. Na start w tej formule decydują się tylko zawodnicy doświadczeni i bardzo dobrze przygotowani.  W wyniku losowania w walce półfinałowej przeciwniczką Agaty była Reprezentantka Rosji Sofya Golubeva. Walka od początku toczyła się po myśli Płocczanki. Pewność siebie i coraz bardziej precyzyjne ataki skutkowały coraz większą przewagą punktową co w rezultacie dało wysokie zwycięstwo Naszej zawodniczki i awans do finału.

Drugi półfinał wygrała faworytka tych zawodów Bułgarka Polina Galinova, która była aktualną Mistrzynią Świata oraz Mistrzynią Europy K1

Finał zapowiadał się bardzo trudnym pojedynkiem dla Naszej klubowiczki. Tuż przed wyjściem do ringu okazało się że nie są przygotowane rękawice dla Agaty co sprawiło zamieszanie przed walką i dodatkowy stres. Pierwsza runda rozpoczęła się na dużym spięciu i braku rozluźnienia spowodowanego stresem. Przeciwniczka Agaty była bardziej rozluźniona a tym samym łatwiej uzyskała przewagę punktową. Od połowy trzeciej rundy Agata zaczęła przełamywać rywalkę i odzyskiwać stracone punkty. Niestety nie starczyło czasu by uzyskać przewagę. Walka zakończyła się niewielką różnicą punktową na korzyść Bułgarki , która po raz drugi została Mistrzynią Świata K1

Ostatecznie Agata Fijałkowska została wice Mistrzynią Świata Juniorów WAKO w formule K1 Jest to wielki sukces w historii naszego klubu, Agata jest pierwsza klubową medalistką Mistrzostw Świata WAKO juniorów w formule K1.

W klasyfikacji medalowej na pierwszym miejscu uplasowali się Rosjanie zdobywając aż 73 złote medale co stanowi dodatkową satysfakcję dla nas że Agata pokonała zawodniczkę  najlepszej reprezentacji pod względem medalowym,

W klubie trwa nabór do grup początkujących dzieci, juniorów oraz seniorów Zajęcia odbywają się  w sali klubu UKS „Sanda Płock” przy ul. Nowy Rynek 18. Zapraszamy na naszą stronę internetową  www.uks-sanda.pl . Zajęcia w klubie wspierane są  przez Urząd Miasta Płocka w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej w 2018 r. oraz przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach Programu „Klub 2018”.